Za nekatere zgodba o uspehu in rešitvi potapljajoče ladje, za druge popolna ignoranca obstoječe zakonodaje na številnih področjih in posledično popoln odklon od okoljsko zavedne države. Govora je o projektu Magna Nukleus oz. postavitvi lakirnice na Dravskem polju, ki je v okoljskem smislu sporen zaradi dveh zadev. Prvič zaradi pozidave rodovitne prvovrstne kmetijske zemlje, ki je za povrh vsega še na ožjem vodovarstvenem območju, in kot drugo zaradi prvotno predvidene sečnje 66 ha gozda, s čimer so želeli nadomestiti izgubljena kmetijska zemljišča. Negativno mnenje o sečnji sta podala tako Kmetijsko gozdarski zavod kot tudi Zavod za varstvo narave, ki sta gozdu pripisala pomembno ekološko funkcijo. Profesorji Biotehniške fakultete pa so na drugi strani opozarjali, da bo Slovenija s pozidavo 100 ha najkvalitetnejše prsti v Sloveniji še nazadovala na področju trajnostne preskrbe (potrebovali bi 2000m2/ prebivalca, trenutno imamo 850 m2/ prebivalca in smo na repu EU). V Sloveniji že sedaj primanjkuje za poljedelstvo primernih tal v ravnini, poleg vsega omenjenega pa se bo občutno zmanjšal letni vodni pretok v podtalnico (po nekaterih ocenah za 182 000 m3 na leto).

Pri projektu Magna Steyer v občini Hoče - Slivnica je bilo že od začetka prisotnih veliko proceduralnih napak, sprenevedanja funkcionarjev in politikov ter tudi veliko vprašljivih odločitev na krajevni, občinski in državni ravni. Posledice pa lahko nosijo najmanj okoliške vasi, zaradi lege na vodonosniku pa tudi širša štajerska regija. Zaradi zaskrbljenosti in številnih odprtih vprašanj je tako na področju Magne vzniknilo precej civilnih iniciativ, ki so zahtevale odgovore za zaskrbljeno prebivalstvo. Tako kot številne slovenske nevladne organizacije, ki so opozarjale na posledice umeščanja, so bile tudi iniciative deležne številnih pritiskov, groženj in diskreditacij na osebni ravni (le nekatere od teh so grožnje s smrtjo, grožnje z ugrabitvijo otrok in izguba finančnih sredstev za organizacijo, ki je zaposlovala aktivista civilne iniciative ipd.). Krajani Rogoze so na dveh zborih poudarili, da ne želijo, da pride do sečnje gozda in da od tega ne bodo odstopili. Čeprav je civilni iniciativi (CI) Rešimo rogoški gozd uspelo najti rešitev za 62 ha gozda in čeprav so našli rešitev, ustrezno za kmetijsko- gozdarski zavod, tudi za preostale 4 ha, ministrstvo ni želelo pristati na popolno opustitev sečnje. Do danes so tako padli 4ha gozda, nevarnost ostaja še za preostale hektarje, saj OPN ni ustrezno spremenjen. Rodovitno zemljino so tako deloma prestavili na območje posekanega gozda (čeprav je stroka opozarjala, da je to zaradi drastične izgube bonitetne ocene kvalitete zemlje popolni nesmisel), ozemlja, ki je izrednega vodovarstvenega pomena, pa niso uspeli rešiti, zato na tem območju že raste lakirnica. Gradnja lakirnic je na ožjih vodovarstvenih območjih v Sloveniji zakonsko prepovedana, poleg vsega pa bo prevoz karoserij prispeval tudi k znatnemu povišanju emisij CO2 (v času obratovanja 114.928 kilogramov na dan). V celotnem procesu je bilo opaziti medijsko pristranskost in neobjektivno poročanje, poleg vsega pa je projekt v neskladju s številnimi mednarodnimi pogodbami, ki jih je Slovenija ratificirala ter tudi s Cilji trajnostnega razvoja, h katerim se je zavezala. Dolgoročno gledano bo projekt bodoče generacije oropal možnosti trajnostnega razvijanja, jih naredil še bolj odvisne od drugih držav in še povečal razliko med vzhodno in zahodno regijo v Sloveniji.

Projekt je krepko zamajal pravno državo in ignoriral številne tudi ustavne pravice državljanov, po drugi strani pa ne bo reševal težav Štajerske, ki krvavo potrebuje delovna mesta za izobražene. Posledice sečnje in tovarne bodo tako čutili predvsem krajani ene vasi - kot so dejali: »Imamo dva otroka (gozd in zemljo). Ministrstva so nas prisilila, da oba ubijemo«.

Priporočam ogled videa in komentar Almire Ćatovič, ki nekoliko obširneje povzema celotno dogajanje: https://almiracatovic.wordpress.com/2017/11/30/magna-tragicna-zgodba-o-uspehu/

Written by: Urška Trček

Related Case File Folder

MAGNA NUKLEUS: AN AUTOMOTIVE PLANT ON THE WATERWAY AREA