Peking je prestolnica Ljudske republike Kitajske in je tretje najbolj naseljeno veliko mesto na svetu. Prav tako je eno najbolj onesnaženih. Stanje onesnaženosti voda in zraka na Kitajskem je opisano kot izven nadzora oblasti. Onesnaženost je eden izmed največjih, ali pa je celo največji problem, s katerim se dnevno soočajo prebivalci Pekinga.

Onesnaženost zraka je zelo velika. Povprečne meritve prašnih delcev v velikosti 2.5 mikrometra, dosegajo 100 mikrogramov delcev te velikosti na kubični meter. To je štirikrat več od priporočene vrednosti! Za primerjavo, te vrednosti so v mestu Ljubljana v mesecu januarju 2017, ki je bil kar precej onesnažen mesec, v povprečju dosegale 48 delcev. Torej vsaj pol manj.

Glavni vzroki onesnaževanja v Pekingu so tovarne premoga, emisije vozil, rast prebivalstva in koncentracija gospodarskega razvoja. Eden izmed razlogov za onesnaženost Pekinga je tudi v tem, da velik del onesnaženja ne izvira iz mesta, temveč iz okrožij v njegovi okolici.

Onesnaženost vode je še en velik problem. Več kot 80 odstotkov podtalne vode je nepitne in tudi neprimerne za umivanje. Reke so polne smeti in strupov. Velik del onesnaženosti voda povzročajo dejavnosti industrijskih tovarn in kmetijskih enot. Ti obrati izpuščajo velike količine odpadnih voda, ki se izlivajo naravnost v reke in kanale. V nekaterih predelih je voda onesnažena tudi s težkimi kovinami in strupenimi organskimi snovmi. To je pogostokrat še bolj nevarno od onesnaženega zraka.

Posledice onesnaževanja so vidne kot krajša življenjska doba prebivalcev Pekinga zaradi rakavih obolenj. Onesnaževanje zraka povzroča tudi prezgodnje smrti, bolezni dihal, srčno-žilne bolezni ter rojstne okvare. Poleg tega lahko sproža huda stanja kot so srčni infarkti, napadi astme in bronhitis. Gosti smog lahko povzroča tudi nevarne prometne zastoje. V Pekingu so pogosti dnevi, ko je smog tako gost, da je potrebno za več dni zapreti šole, voznikom avtomobilov pa naročiti naj ne vozijo v najhujših dnevih. Onesnažena voda vpliva na večje obolevanje za rakom in na pomanjkanje pitne vode na Kitajskem. Na nekaterih območjih kmetje uporabljajo onesnaženo vodo, kar vpliva na onesnaženost pridelkov. V vodo spuščajo tudi antibiotike, zaradi česar voda vpliva na ljudi kot, da bi jedli ta zdravila. Prebivalci so izpostavljeni tudi onesnaženju z arzenom in fluoridom, ki povzročata vnetje kože, številna rakava obolenja in probleme s ščitnico.

Kitajski centralni komite poskuša znižati onesnaženost zraka in vode, vendar trenutno ni znana nobena dolgoročna rešitev. Onesnaženost vode se rešuje tako, da se tok rek premika iz juga na sever. S tem se že tako umazana voda iz rek izogne nekaterim največjim urbanim področjem. Prebivalci Kitajske lahko vladi tudi poročajo o težko onesnaženih rekah. Z onesnaženostjo zraka se spopada tudi pekinška okoljska policija, ki lahko kaznuje onesnaževalce, vključno z globami. Mestne oblasti razmišljajo o zaprtju tovarn na premog in tudi o nasadu 100 milijonov dreves okrog Pekinga ter o gradnji stolpnic brez smoga. Nekateri ukrepi, kot je npr. umikanje tovarn iz mesta na obrobje, so vsaj za mestno prebivalstvo že obrodili sadove. Če bo kitajskim oblastem za mesto Peking in tudi za širšo kitajsko družbo uspelo kaj več, pa bomo še videli.

Written by: Boris Jereb

Related Case File Folder

Polluted Beijing