Between 17th and 22nd of June, Portugal saw one of the biggest tragedies happening in front of their eyes. Due to a thunder storm that sparked a fire in a forest, Portugal witnessed one of the biggest and deadliest fires in the history of the country. More than 60 people got killed and more than 70 got severely injured. Was this event just a trick of nature? Did it have a criminal hand behind it? Or was it just a tragedy meant to happen?   Unfortunately, it was mainly the last one. After the fire, the media, the people and the politicians were trying to discover whom to blame for this infamous event. Even though the temperatures were very high, the main reason why this fire was so deadly and almost impossible to control was due to the lack of reforestation policies and the types of trees planted in the burned area. Most of the vegetation in the area of Pedrógão Grande was eucalyptus and pine trees.   Eucalyptus have been one of the most usual tree used in Portugal (30% of the green area in Portugal is covered by it) due to its fast growth and economical potential. In the Peninsula Iberia, eucalyptus is one the biggest businesses when paper industries are involved. More than one and half acres are occupied by this type of tree and even with a lot of lobbying on the behalf of environmental NGO’S; only in Spain you could see a reduction of this plantation. Let’s put it into a simple metaphor – eucalyptus is to fire as water is to plants – essential and the source of survival. It is proved that sparks of a burning eucalyptus tree can fly up to 3000 meters which makes this type of tree one of the most inflammable and for that reason one of the most dangerous in a fire situation.   There have been a lot of appeals of the civil society to rethink the forestation policies and so far nothing has been done. Throughout the years, Portugal has been attacked by multiple and devastating fires but it seems that only this one was actually able to wake up the political power to this eminent problem. A petition was launched, appealing to the government to rethink these policies, and it counts already with enough signatures to bring this topic up for discussion in the parliament. It is just heartbreaking that it is necessary more than 60 deaths to finally have the attention of the government to a problem that has been identified over 10 years ago.

A tűz az űrből is látszott - és hogyan függ ez össze a portugál erdőtelepítési politikákkal

2017.június 17-22. között Portugália egyik legnagyobb tragédiája játszódott le az emberek szeme előtt. Egy villámcsapás nyomán tűz ütött ki egy erdőben, ami az ország történelmének eddigi legnagyobb és legpusztítóbb tüzét idézte elő. A tragédiában több mint hatvan ember vesztette életét, több mint hetvenen pedig súlyosan megsérültek. Vajon ez az esemény csak a természet trükkje volt? Esetleg bűnözés van a háttérben? Vagy egyszerűen csak egy tragikus esemény volt?

Sajnos nagymértékben az utóbbiról van szó. Az esetet követően a média, a lakosság és a politikusok megpróbálták kideríteni, ki felelős a szörnyű eseményért. A rendkívül magas hőmérséklet ellenére a tűz intenzitásának és irányíthatatlanságának fő oka az erdősítési szabályzatok hiánya és a leégett területen ültetett fák típusa volt. A Pedrógão Grande területén főképp eukaliptuszok és fenyők nőttek. Az eukaliptusz gyors növekedése és gazdaságos potenciálja miatt a leggyakrabban használt fa Portugáliában (az ország zöldterületének 30%-át borítják eukaliptuszok). Az Ibériai-félszigeten az eukaliptusz a papírgyárak egyik fő anyaga. Több mint másfél hektárnyi területet foglal el ez a fafajta, a környezetvédelmi civil szervezetek pedig folyamatosan lobbiznak az ügyben, például Spanyolországban csökkentették a számukat. Nézzünk egy egyszerű metaforát – az eukaliptusz olyan a tűznek, mint a víz a növényeknek – létfontosságú, a túlélés biztosítéka. Bebizonyították, hogy egy égő eukaliptuszfa szikrái 3000 méterre is felrepülhetnek, ezért ez a típusú fa az egyik leggyúlékonyabb és ezért egyben a legveszélyesebb is tűz esetén.

A civil társadalom sokszor indítványozta az erdősítési politika újragondolását, de eddig még semmi nem történt. Az évek során több pusztító tűz is volt Portugáliában, de úgy tűnik, csak a mostaninak sikerült ráirányítani a politikusok figyelmét a problémára. Egy petíciót is indítottak, amelyben a szabályzat újragondolására kérik fel a kormányt – már összegyűlt a szükséges számú aláírás ahhoz, hogy a parlamentben felvessék a témát. Szívszorító belegondolni, hogy több mint 60 ember halála kellett ahhoz, hogy a kormány felfigyeljen egy már 10 éve aktuális problémára.

Ethical/ legal issues

  • Life and personal security

Information sources & materials

Online books and newspaper, magazine, encyclopedia, or blog articles

https://www.publico.pt/2017/06/19/sociedade/noticia/incendio-em-pedrogao-grande-consumiu-30-mil-hectares-de-floresta-1776164

http://www.sabado.pt/portugal/detalhe/tres-especialistas-explicam-porque-incendio-de-pedrogao-foi-tao-mortifero

http://www.quercus.pt/images/PDF/Floresta/Uma_vis%C3%A3o_comum_sobre_o_problema_das_planta%C3%A7%C3%B5es_de_eucalipto.pdf

Contributor(s)

Rita Brito,  ritacameirabrito@gmail.com, volunteer, Hungary

 

Content repository

TypeFile NameDescriptionSize

jpg
Pic_nasa2Nasa101.6k